Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia ortopedyczna to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem po urazach, zabiegach ortopedycznych, jak i operacjach narządu ruchu. Jej celem jest powrót do sprawności i przywrócenie funkcji pacjenta. Dzięki fizjoterapii ortopedycznej wrócicie do zdrowia po urazie i wzmocnicie swoje ciało.

Kiedy wybrać tę formę terapii?

Jak wygląda wizyta w Health Point?

Wizytę rozpoczyna wywiad, który zwykle składa się z kilku części i pozwala terapeucie lepiej poznać Ciebie i środowisko, w którym na co dzień funkcjonujesz. Wśród pytań pojawią się takie, które będą nawiązywać do zgłaszanych przez Ciebie problemów, ale mogą się też pojawić pytania pozornie niezwiązane z dolegliwościami. To ważne, by możliwie kompleksowo poznać historię chorobową pacjenta, by nakreślić możliwe przyczyny, ale także w celu wykluczenia potencjalnych zagrożeń i przeciwwskazań do terapii. 

Kolejnym krokiem jest badanie oparte o wizualną ocenę pacjenta, badanie manualne, funkcjonalne i testy specjalne. Mówiąc prościej, terapeuta oceni jak kształtują się napięcia w Twoim ciele, gdzie zaznaczają się w największym stopniu, jak wpływają na zakresy ruchomości, czucie czy siłę mięśniową. 

Łącząc wnioski z wywiadu i badania pacjenta postawimy hipotezę diagnostyczną, czyli wstępne założenie z czego wynika Twój problem. Odnosząc się do owej hipotezy, podejmujemy próbę terapii. Jeśli okaże się skuteczna, zaplanujemy wspólnie kolejne kroki procesu terapii. Jeśli terapeuta uzna to za stosowne, możesz otrzymać zadanie domowe w formie indywidualnie dobranych ćwiczeń lub zalecenia w zakresie zmiany codziennych nawyków.

Wychodzimy z założenia, że świadomy pacjent to pacjent, który lepiej reaguje na terapię i chętniej angażuje się w jej przebieg, dlatego staramy się zawsze tłumaczyć, co robimy w trakcie wizyty i w jakim celu.

Specjaliści tej metody

Jakub Łaszcz, fizjoterapeuta i trener ruchowy w Klinice Health Point we Wrocławiu.

Jakub Łaszcz

Bio i doświadczenie zawodowe Jakub Łaszcz to fizjoterapeuta i trener, a także twórca projektu Fizjomate. Pomoże Ci poradzić sobie z bólem kręgosłupa, biodra czy barku. W przypadku kontuzji lub operacji razem wrócicie do zdrowia. Zadba o Twój ruch i lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Chętnie pomoże wszystkim sportowcom i wesprze ich…

Jakub Kraszewski

Bio i doświadczenie zawodowe Jakub Kraszewski to magister fizjoterapii, terapeuta manualny, w trakcie studiów osteopatycznych. Założyciel Centrum Neurorehabilitacji i Fizjoterapii MODERN-REH. Uczestniczył w wielu szkoleniach, kongresach i sympozjach naukowych z zakresu medycyny. Posiada 16-letnie doświadczenie kliniczne w prowadzeniu terapii osób, m.in. z zaburzeniami neurologicznymi, dolegliwościami bólowymi, po urazach ortopedycznych. Pasjonat…