Neurologopedia

Jeżeli mowa Twojego dziecka nie jest zrozumiała dla otoczenia lub masz wrażenie, że rozwój mowy twojego dziecka nie przebiega prawidłowo, to umów się na wizytę do neurologopedy.

Neurologopeda pracuje również z osobami dorosłymi. Jeżeli chcesz popracować nad wymową głoski R lub jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego to również możesz skorzystać z pomocy neurologopedy.

Neurologopeda zajmuje się terapią nieprawidłowej artykulacji głosek sz, ż, cz, dż, r oraz pozostałych. Warto rozpocząć terapię neurologopedyczną, kiedy występują trudności w obrębie jamy ustnej (skrócone wędzidełko języka), trudności w jedzeniu, oddychaniu przez usta.

Kiedy wybrać tę formę terapii?

Jak wygląda wizyta w Health Point?

Wizytę rozpoczyna wywiad, który zwykle składa się z kilku części i pozwala terapeucie lepiej poznać Ciebie i twoje dziecko oraz środowisko, w którym na co dzień funkcjonujecie. Pytania nawiązują do dotychczasowego rozwoju mowy, diety, snu oraz preferowanych aktywności dnia codziennego u dziecka. Na pierwszą wizytę warto przygotować krótkie filmiki prezentujące sen, zabawę oraz jedzenie dziecka. Filmiki te zostaną omówione wspólnie z neurologpedą. Wywiad z rodzicami oraz przygotowane filmiki pozwolą nakreślić trudności dziecka. 

Kolejnym krokiem jest badanie oparte o wizualną ocenę pacjenta, badanie manualne, i testy specjalne. Neurologopeda ocenia obszar ustno-twarzowy, zwraca uwagę na zgryz, wędzidełka warg, policzków, języka oraz podniebienie. 

Łącząc wnioski z wywiadu i badania pacjenta postawimy hipotezę diagnostyczną, czyli wstępne założenie z czego wynika problem dziecka. Odnosząc się do owej hipotezy, podejmujemy próbę terapii. Terapia neurologopedyczna często wiąże się z regularnymi ćwiczeniami wykonywanymi w domu.

Koszt konsultacji neurologopedycznej wynosi 180 zł.

Specjaliści tej metody

Izabela Dulska

Neurologopeda kliniczny. Pracuje z dziećmi z wadami wymowy, a także wspiera pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.